خودرو جو
فروش کتاب آموزش کامل cng فروش کتاب آموزش کامل cng
😍تعمیرات ماشین😍😍مقالات😍

علائم و زمان تعویض تسمه تایم ماشین

علائم و زمان تعویض تسمه تایم ماشین
علائم و زمان تعویض تسمه تایم ماشین

تسمه تایم چیست ؟

تسمه تایم یکی از مهم ترین قسمت های داخلی خودرو است که بایستی به موقع تعویض گردد تا از فرسایش دندانه ها جلوگیری کند. تسمه تایم خودرو یک نوع تسمه پلاستیکی است که در قسمت موتور احتراق داخلی خودرو قرار دارد. این تسمه در در داخل پشیرانه تعبیه شده است و وظیفه اتصال میل لنگ خودرو به میل سوپاپ یا سوپاپ ها را بر عهده دارد. تا به این ترتیب چهار عمل مهم موتور مانند تراکم، مکش، تخلیه و انفجار به خوبی انجام گیرد. عدم توجه به وضعیت تسمه تایم خودرو در بازه های مختلف نتایج بدی را به دنبال خواهد داشت. در این مقاله علاوه بر نشانه های تعویض تسمه تایم خودرو با وظایف آن نیز آشنا بشوید.

تسمه تایم چه وظایفی بر عهده دارد؟
مهم ترین وظیفه این تسمه از خودرو تنظیم کردن زمان صحیح باز و بسته شدن سوپاپ ها است. تسمه تایم با به چرخش درآوردن این سوپاپ ها آن ها را کنترل می کند. جالب است بدانید که موقعیت قرارگیری میل سوپاپ در خودروهای مختلف با یک دیگر تفاوت دارد اما به طورکلی این قطعه در سر سیلندر خودرو قرار می گیرد. به یاد داشته باشید که جاگیری تسمه تایم دارای اهمیت زیادی است و بایستی به درستی نصب شود. در غیر این صورت مدت زمان باز بودن سوپاپ ها دچار اختلال شده و به این ترتیب موتور نیز به درستی کار نمی کند.
تسمه تایم چه وظایفی بر عهده دارد؟
تسمه تایم چه وظایفی بر عهده دارد؟
نشانه هایی که به شما می گویند زمان تعویض تسمه تایم ماشین تان فرا رسیده است و بایستی هر چه زودتر اقدام به بررسی و عوض کردن آن کنید. در زیر برخی از مهم ترین علائم برای شما آورده شده است که می توانید با مطالعه آن ها در بهترین زمان ممکن تسمه تایم خودرویتان را عوض کنید.
زمانی که خودرو استارت نمی خورد باید به تسمه تایم نیز نگاهی بیندازید. این قطعه به صورت کاملا دقیق طراحی و ساخته شده است و همیشه باید تنظیم باشد. تنظیم بودن تسمه تایم باعث می شود در عوض یک بار چرخش میل بادامک دو بار نیز میل لنگ چرخانده شود. چرخیدن میل بادامک نیز موجب باز و بسته شدن دریچه ها و سوپاپ های ورود و خروج گاز می گردد.

 

جایگیری صحیح تسمه تایم  : پر اهمیت است و اگر تسمه تایم یک یا چند دندانه جابجا شود زمان باز بودن سوپاپ ها به هم ریخته و در کار موتور اختلال ایجاد می شود.

همانطور که در این بخش از نکات مروبط به خودرو در نمناک گفته شده است بررسی تسمه تایم باید جزو برنامه سرویس دوره ای موتور خودرو باشد و شما در فواصل معین آن را بررسی کنید تا بتوانید نشانه های خوردگی و یا پارگی تسمه تایم را بیابید.

نکته:
هماهنگ با زمان حرکت پیستون ها این دریچه ها نیز باز و بسته می شوند. برای همین چنان چه زمان بندی چرخه به هم بریزد سایر چیزها نیز از تنظیم خارج شده و خودرو به درستی استارت نمی خورد.

 

چه زمانی تسمه تایم باید تعویض شود ؟

دود کردن بیش از حد اگزوز
دود کردن بیش از حد اگزوز

1.دود کردن بیش از حد اگزوز

یکی از مشکلات مربوط به تسمه تایم ،دود کردن بیش از حد اگزوز است زیرا اگر تسمه تایم مشکل داشته باشد ،موتور باید تلاش بیشتری برای به حرکت در آوردن قطعات خود کند پس فشار بیشتری به آن وارد می شود و به همین علت دود زیادی از اگزوز خارج می گردد.

2-مشکلات استارت و حرکت

تسمه تایم یکی از قطعات خودرو است که کاملا دقیق طراحی شده و همیشه باید تنظیم باشد تا بتواند به ازای هر یک بار چرخیدن میل بادامک، دو بار میل لنگ را بچرخاند. با چرخش میل بادامک ، دریچه ها یا سوپاپ های ورود و خروج گاز باز و بسته می شوند.

متناسب با لحظه حرکت پیستون ها این دریچه ها باز و بسته می شوند. پس اگر زمان بندی این چرخه به هم بریزد بقیه چیزها نیز از تنظیم خارج می گردندکه این امر می تواند باعث درست استارت نخوردن خودرو شود.

3. از بین رفتن دندانه ها

تسمه تایم هر 60 هزار مایل عوض شود، اما در برخی وسائل نقلیه این عدد می تواند تا 110 هزار مایل هم باشد.تسمه تایم های کارکرده در مدت زمان استفاده شان ، فرسایش و خوردگی دندانه ها را به دنبال دارد.

تسمه تایم
تسمه تایم

4- دور موتور بد عمل می کند

اگر هنگام رانندگی متوجه شدید موتورتان تنظیم نیست و درست کار عمل نمی کند و دور موتور به 2 تا 4 هزار دور رسیده ، باید تسمه تایم را چک کنید زیرا اگر تسمه تایم شُل شده باشد، خودرو شروع به لغزش می کند و در حین شتاب ، دور موتور بالاتر می رود. این می تواند نشانه از بین رفتن دندانه ها هم باشد.

زمان تعویض تسمه تایم

بازه زمانی پیشنهاد شده برای تعویض تسمه تایم بین 60 تا 120 هزار کیلومتر و یا 6 سال پس از زمان تولید خودرو است اما این عدد در خودروهای مختلف متفاوت است.

 پاره شدن تسمه تایم

پاره شدن تسمه تایم

پاره شدن تسمه تایم

در برخی مواقع ، باز شدن و یا پارگی تسمه سبب می شود ، دینام و پمپ هیدرولیک و یا غلتک های هرزگرد ، به زیر تسمه تایمبرود و آنها نیز پاره شود. به همین دلیل تعویض هم زمان آن ها بهتر است و شاید تعویض یکی از آن ها مشکل ساز گردد، بنابراین قطعه سازان خودرو آن ها را در یک مجموعه ، عرضه می کنند.

در برخی خودروها سوپاپ های هنگام باز شدن وارد منطقه ی حرکتی پیستون می شوند و پاره شدن تسمه تایم موجب برخورد سوپاپ باز با پیستون در حال بالا آمدن می شود و این برخورد سوپاپ ها را از بین می برد وبه سر سیلندر آسیب می رساند. اما اگر پیشرانه خودرو از نوع non-interferernce باشد در صورت پاره شدن تسمه تایم آسیبی به سوپاپ ها نمی رسد و فقط موتور خاموش می شود.

 

 

دانش دانش
برچسب ها
عشق شیرین عشق شیرین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن