خودرو جو
فروش کتاب آموزش کامل cng فروش کتاب آموزش کامل cng
😍قیمت روز خودرو😍

قیمت روز ماشین کارکرده

قیمت روز ماشین کارکرده
قیمت روز ماشین کارکرده

به طور کلی می توان گفت قیمت خودرو دست دوم تابعی است از قیمت خودرو صفر در همان بازه زمانی و با افزایش و کاهش قیمت خودروی صفر، قیمت خودرو کارکرده هم بالا و پایین می رود. اما عوامل متعددی هم بر روی قیمت تاثیرگذارند. این عامل می تواند یک قطعه تعویض شده فنی باشد یا فقط یک خط ظریف بر روی بدنه خودرو.

هر عامل منفی می تواند درصدی کم یا زیاد کاهش قیمت خودرو را در پی داشته باشد. به همین خاطر برای قیمت گذاری و کارشناسی خودروی کارکرده باید از افرادی که تخصص لازم را برای این کار دارند کمک گرفت. زیرا کاری نیست که افراد عادی با دیدن ظاهر خودرو قادر به انجام آن باشند.

عوامل موثر بر قیمت خودرو دست دوم

میزان کارکرد خودرو دست دوم

یکی از مهم ترین عواملی که قیمت خودرو دست دوم را تعیین می کند مقدار کارکرد آن است. ولی اثر کارکرد خودرو روی قیمت آن ثابت نیست و بسته به نوع خودرو و قیمت نو آن تغییر می کند.

میزان معمول کارکرد خودرو بین 20 تا 25 هزار کیلومتر در هر سال از عمر خودرو است. مثلا با فرض اینکه یک خودرو سالم و بدون ایراد فنی باشد، با کارکرد زیر 1000 کیلومتر 4درصد از قیمت آن کم می شود ولی اگر بالای 1000 باشد 8 تا 10 درصد از قیمت افت می کند. در این خصوص باید از صحت کار کیلومتر شمار و واقعی بودن ارقام آن اطمینان حاصل کنید. در بسیاری از کشورها از جمله ایران، کم کردن ارقام کیلومترشمار به منظور نمایش دروغین کارکرد کمتر برای فروش خودرو دست دوم با قیمت بیشتر گاها استفاده می شود.

بهترین راه برای اطمینان از کارکرد خودرو دست دوم استفاده از کارشناسان فنی خودرو و بررسی میزان انطباق ظاهر خودرو (وضعیت موتور، رنگ و رو رفتگى و پوسته شدن داشبورد و فرمان و …) با کارکرد ادعا شده خودرو است.

بخوانید: نحوه کارشناسی بدنه خودروی کارکرده

مدل خودرو

مدل هم یکی از عوامل مهم تعیین قیمت خودرو دست دوم است. اگر خودرویی که قصد خرید آنرا دارید مدل پارسال باشد، تقریبا 10 درصد از قیمت آن افت دارد ، اگر 3 سال از مدل آن گذشته باشد تقریبا 24 درصد و اگر 5 سال یا بیشتر از مدل آن گذشته باشد حدود 35-30 درصد از قیمت آن کاهش می یابد.

بخوانید: نخستین گام ها برای خرید خودروی کار کرده

سن خودرو

خودروهای مختلف طول عمر متفاوتی دارند و بعد از آن به اصطلاح به خرج می افتند و هزینه استهلاک آنها بیشتر از سوددهی شان خواهد بود. این عمر مفید حتی برای مدلهای مختلف یک برند هم متفاوت است. حتما سعی کنید خودرویی را خریداری کنید که عمر مفید آن تمام نشده باشد.

رنگ شدگی خودرو

رنگ شدگی خودرو نشان از تصادفی بودن آن و یا حداقل برخود آن با اشیا دارد. در بازار خرید و فروش خودرو معمولا هر رنگ شدگی بدنه اتومبیل، قیمت آنرا 3 تا 6 درصد کاهش می دهد. البته اثر رنگ شدگی خودرو بر روی قیمت آن متفاوت است و معمولا در کناره ها کمتر اهمیت دارد تا روی کاپوت و به طور کلی جلوی خودرو. در صورتی که خودرو دست دوم تصادفی است، باید تاثیر این تصادف بر قیمت را درنظر گرفت و با تست رانندگی از اثرگذاری تصادف بر جلوبندی و فرمان و سایر بخش های فنی و موتوری خودرو نیز آگاهی پیدا کرد و این اثرات و هزینه اصلاح و تعمیرات را در قیمت خودرو درنظر گرفت.

وضع فنی خودرو

ایرادهای فنی خودرو موردنظر را کاملا جدی بگیرید. این ایرادهای فنی شامل روغن سوزی، دود کردن، ایراد در ترمز گیری و …. می شود. هرکدام از این ایرادها قیمت خودرو را تا حدی کاهش می دهد. اما توصیه می کنیم به سراغ خودروهایی بروید که نقص فنی نداشته باشند. جهت محاسبه هزینه های این نقایص فنی خودرو و به منظور کسر آنها از قیمت خودرو، استفاده از مشاوره کارشناسان خودرو که از دستمزد تعمیر و قیمت قطعات نیز آگاه باشند، اجتناب ناپذیر است.

لوازم یدکی

در دسترس بودن لوازم و قطعات یدکی خودرو یکی از عواملی است که به خصوص با وجود تحریم های کنونی بسیار اهمیت دارد و حتی بر روی قیمت خودرو دست دوم اثر زیادی میگذارد ؛ زیرا در خودرو دست دوم با احتمال بیشتری نسبت به خودروی نو، به تعمیرکار و قطعات جانبی نیاز پیدا می کنید.

دانش دانش
برچسب ها
عشق شیرین عشق شیرین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن