خودرو جو
فروش کتاب آموزش کامل cng فروش کتاب آموزش کامل cng
😍اموزشی فنی😍

همه چیز در مورد ترموستات

همه چیز در مورد ترموستات

ترموستات چیست؟

همانطور که اشاره شد، ترموستات در حقیقت ابزاری است که باعث تنظیم دمای موتور می گردد. در هنگامی که موتور سرد می باشد، ترموستات کمک می کند تا دمای موتور افزایش یابد و در مواقعی که خودرو گرم شده باشد، ترموستات کمک می کند تا موتور خودرو خنک بماند. در حقیقت ترموستات تعیین کننده این است که چه زمانی سیستم خنک کننده موتور خودرو وارد مدار شود و شروع به کار نماید. این عمل در واقع با تنظیم شدت جریان آب توسط ترموستات انجام می گیرد. ترموستات ها انواع مختلفی دارند که بر اساس حد آستانه دمایی، دسته بنده شده اند. هرچه دمای یک ترموستات کمتر باشد، موتور خودرو درجه حرارت کمتری داشته و سیستم خنک کننده زودتر وارد مدار می گردد.

وظیفه ترموستات چیست؟
وظیفه ترموستات چیست؟
ترموستات خودروفیلم تعویض ترموستات پراید

همانطور که در مبحث ترموستات خودرو چیست، مفصلا در رابطه با این قطعه و وظایف آن صحبت کرده ایم، باید بدانید که این قطعه کوچک که در مسیر برگشت جریان آب از موتور به رادیاتور قرار می گیرد، باعث می شود تا دمای موتور خودرو تنظیم شده و در نتیجه از یک حد مشخص بالاتر نرود. به طور معمول دمای آغاز به کار ترموستات ها روی ۸۵ درجه سانتی گراد تنظیم می شوند و این بدان معنی است که هرگاه دمای آب که در دور موتور در حال گردش است به دمای ۸۵ درجه سانتی گراد برسد، آنگاه سیستم خنک کننده موتور وارد مدار خواهد شد و خودرو خنک می گردد.

هنگامی که موتور سرد است، با روشن شدن خودرو، آب درون رادیات به طرف موتور هدایت شده و در دور سیلندرها شروع به چرخش می کند. در این هنگام ترموستات مسیر بازگشت آب به درون رادیات را می بندد تا موتور سریع تر گرم شود. پس از این که دمای آب محبوس شده در دور موتور، به حد نصاب تعیین شده (به عنوان مثال ۸۵ درجه) رسید، آنگاه ترموستات مسیر برگشت آب به رادیاتور را باز خواهد کرد تا بدین ترتیب آب بازگشتی از موتور دمایش کاهش یابد.

نکاتی درباره ترموستات خودرو

نبودن، خرابی یا درست کار نکردن ترموستات خودرو موجب از بین رفتن موتور خودرو می شود.

ترموستات خودرو آب ورودی به موتور را قطع و وصل می کند تا بتواند دمای آن را کنترل کند.

درجه حرارت کنترل ترموستات خودرو را شرکت سازنده آن تعیین می کند و در صورت تغییر این درجه امکان تنظیم مجدد آن نیست و باید ترموستات خودرو تعویض شود.

در صورت درست کار نکردن ترموستات چه اتفاقی می افتد.

خودرو جوش می آورد و موجب سوختن سر سیلندر می شود.

کاهش دمای موتور خودرو و خرابی موتور خودرو.

بالا رفتن مصرف سوخت و پایین آمدن راندمان خودرو.

استهلاک و خرابی قطعات داخلی خودرو.

پایین آمدن غلظت روغن.

نحوه کار ترموستات
نحوه کار ترموستات
نحوه کار ترموستات

هنگامی که موتور تازه شروع به کار می کند و اصطلاحا موتور سرد می باشد، این قطعه ورودی آب به درون رادیاتور را می بندد و نمیگذارد که آب به درون رادیاتور برگردد. این عمل موجب می شود که آب فقط به دور سیلندرها گردش کند تا دمایش به حد نصاب تعیین شده برسد. هنگامی که درجه حرارت موتور به حد استاندارد رسید، ترموستات مسیر ورود آب به رادیاتور را باز کرده و باعث گردش آب به رادیاتور و خنک شدن آن می شود. این امر باعث می شود که دمای آب ورودی به موتور دوباره کاهش یافته و دمای موتور بالاتر از حد نصاب نرود. هنگامی که دمای موتور کاهش یابد، دوباره عملیات بستن و باز کردن ورودی آب به رادیاتور صورت می پذیرد تا دمای موتور در حد نصاب باقی بماند.

✅مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

درجه ترموستات هر خودرو در کارخانه سازنده آن تنظیم می گردد و دیگر قابل تنظیم نخواهد بود. به عبارت دیگر اگر تنظیم این قطعه داخلی خودرو با مشکل مواجه شود و بهم بخورد، دیگر امکان تنظیم مجدد آن نخواهد بود و تنها راه چاره ، تعویض آن خواهد بود. اگر این قطعه در دمای پاینن شروع به باز کردن دریچه رادیات نماید، خودرو در حالت سرد کار کرده و احتمالا مشکلاتی نظیر آنچه که در ذیل آمده است، گریبانگیر خودرو خواهد شد:

  • افزایش بیش از حد مصرف سوخت
  • کاهش غلظت روغن و در نتیجه مصرف بالای آن
  • استهلاک بیش از حد پیستون ها و سیلندرها
  • فرسایش قطعات درونی خودرو

اما اگر ترموستات نتواند درجه حرارت موتور را تنظیم نماید و در دمای بالاتری از حد معمول شروع به کار نماید ممکن است خسارات سنگینی را به موتور وارد نماید. این امر موجب جوش آوردن خودرو و در نهایت سوختن واشر سر سیلندر و در موارد جدی تر گیرپاژ و از کار افتادن کل خودرو گردد. بالا رفتن دمای خودرو معمولا باعث روشن شدن چراغ های آمپر و چک خودرو توسط ECU می گردد. به همین دلیل لازم است که حتما خودرو در شرایط معمول خود و در دمای تنظیم شده کار نماید تا از بیشترین کارآمدی برخوردار باشد.

 

 

 

چگونه ترموستات ۲۰۶ را تعویض کنیم ؟

۱- هواکش و خرطومی را باز کنید

۲- زیر موتور تشت بگذارید

۳- وقتی که موتور کاملا سرد بود با انبر قفلی بست شلنگ را آزاد کنید

۴- با آچار ستاره ای پیچ را باز کنید

۵- سوکت فشنگی آب را آزاد کنید

۶- پیچ های دور ترموستات را باز کنید و زیر ترموستات یک شلنگ دیگر هست که آنرا نیز آزاد کنید

۷- موقع جا زدن جای ترموستات را تمیز کنید و دور هوزینگ ترموستات چسب مزدا بزنید

۸- برای تعویض فشنگی سنسور دمای آب خار را دربیاورید فقط دقت کنید که خار چگونه جا خورده بود

۹- بعد از اتمام کار دو پیچ هواگیری که یکی مسی و دیگری پلاستیکی می باشد را باز کنید و هوا گیری کنید

دانش دانش
برچسب ها
عشق شیرین عشق شیرین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن