خودرو جو
فروش کتاب آموزش کامل cng فروش کتاب آموزش کامل cng
😍اخبار😍😍قیمت روز خودرو😍

پیش بینی قیمت خودرو بعد کرونا در بازار آزاد

پیش بینی قیمت خودرو
پیش بینی قیمت خودرو

پیش بینی قیمت خودرو بعد کرونا در بازار آزاد

تا الان حدود چند ماهی از شروع قرنطینه برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا می‌گذرد و همانطور که اطلاع دارید اوضاع فعلی بازار خودرو اصلاً خوشایند نیست. تقریباً خرید و فروش در باز خودرو متوقف شده است.

وضعیت بازار ماشین :

این وضعیت باعث راکد شدن بازار آزاد خودرو شده است و شرایط برای این بازار نامشخص است. در حال حاضر خودروسازان داخلی با کاهش ساعات کاری بعد از اتمام تعطیلات نوروزکار خود را آغاز کرده‌اند. حتی بعضی دیگر نیز حتی یک هفته دیگر به تعطیلات خود افزوده‌اند.

بعد از تمام شدن  بیماری ویروس کرونا، وضعیت بازار خودرو چگونه خواهد شد؟

آیا قیمت خودرو افزایش خواهد داشت و یا کاهش؟

پیش‌بینی بازار خودرو تقریباً از دست هر کارشناسی خارج است. اما به طور کلی در این مقاله سعی می‌کنیم با کنار هم قرار دادن چند واقعیت در مورد شرایط فعلی تولید و بازار به پیش‌بینی بازار خودرو پس از اتمام کرونا بپردازیم.
در سال 98 قیمت خودرو مجدداً افزایش قابل توجهی را تجربه کرد و با چراغ سبز وزارت صمت، دو خودروساز بزرگ جاده مخصوص، به پیش‌فروش‌های مختلف و متعدد، با تحویل 30 روزه و بلندمدت اقدام کردند تا بتوانند وضعیت بازار خودرو را کمی آرام‌تر کنند و باعث کاهش و یا حتی توقف افزایش قیمت خودرو شوند.

اما حتی با اعمال محدودیت‌های مختلف برای ثبت نام خودرو جهت جلوگیری از ورود دلال‌ها، باز هم شاهد افزایش چندباره قیمت خودرو در بازار آزاد بودیم. این جریان تا اواخر سال ادامه پیدا کرد و پلیس فتا اقدام به حذف قیمت خودرو از بعضی از سایت‌های بزرگ خودرویی کرد.

ایران خودرو
ایران خودرو

خودروسازان به فروش‌ و تحویل 30 روزه و یا بلندمدت اقدام می‌کردند. اما تولید به گونه‌ای برنامه ریزی می‌شد که گزارش‌های مکرری مبنی بر تحویل‌ خودرو با تاخیر طولانی اعلام می‌شد. سرعت پیش‌فروش‌ها، هنوز سریع‌تر از تحویل بودند و این تشنگی نمی‌توانست بازار را سیراب کند.
در طرف دیگر، با خودروهای وارداتی روبرو می‌شویم که مدت زمانی است که مورد قهر دولت و وزارت صمت هستند. تصمیم یک شبه ممنوعیت واردات خودرو باعث شد تا شاهد افزایش یکباره قیمت خودروهای وارداتی در بازار باشیم. متاسفانه افسار گسیختگی بی‌سابقه‌ای در این زمینه بوجود آمد. هیچ نیرویی نتوانست این افسار گسیخته شده را مهار کند.
تمامی موارد ذکر شده در کنار افزایش پله‌ای قیمت دلار در بازار آزاد افزایش بیش از پیش قیمت خودروهای وارداتی (که قبلا وارد شده بودند) را موجب شد. همچنین به تبع آن، قمیت خودروهای داخلی در بازار آزاد افزایش یافت.
در گذشته و قبل از ورود کرونا به کشور خودروسازان با تولید مکرر و پیش‌فروش‌های پی‌در‌پی توان سیراب نمودن بازار خودرو را نداشتند. در وضعیت فعلی، نه‌ تنها تشنگی بازار خودرو برطرف نشده، بلکه چند هفته‌ای است که بازار خرید و فروش خودرو متوقف شده است. متاسفانه به دلیل کنترل شیوع کرونا، خودروسازان در حال حاضر اجازه شروع مجدد تولید همانند روال قبل را ندارند.
احتمالاً بعد از اتمام ویروس کرونا و ریشه کن شدن آن، درخواست خرید خودرو در بازار آزاد افزایش می‌یابد. احتمالا دیگر نتوان این عطش را به راحتی‌ها سیراب کرد.

سایپا
سایپا

احتمالاً خودروسازان دوباره فروش‌های تحویل یکماهه را آغاز ‌کنند، اما این گونه به نظر می‌رسد که توان کنترل قیمت را به دلیل انباشت نیاز بازار خودرو، نداشته باشند. با توجه به بسته بودن واردات خودرو احتمالاً پیش‌بینی افزایش مجدد قیمت‌ها بعد از اتمام کرونا، آنچنان دور از ذهن نباشد.

دانش دانش
برچسب ها
عشق شیرین عشق شیرین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن