خودرو جو
فروش کتاب آموزش کامل cng فروش کتاب آموزش کامل cng
?آموزش?

چه ایراد باعث تصادف در خودرو می شود ؟

۱۵ ایراد فنی در خودرو که احتمال تصادف را افزایش می‌دهند
۱۵ ایراد فنی در خودرو که احتمال تصادف را افزایش می‌دهند

ایراد فنی در خودرو از نظر بسیاری از رانندگان این است که مثلا موتور یاتاقان بزند یا چرخ‌دنده‌های گیربکس خرد شوند. در حالی گاهی یک نقص کوچک در کمک‌فنرها یا کمربند ایمنی می‌تواند فاجعه بیافریند. به همین سادگی!

شاید معاینه فنی خودرو در نظر بسیاری یک موضوع تشریفاتی و تحمیلی باشد اما حقیقت این است که مراجعه به مراکز معاینه فنی حتی در نیم‌بندترین شرایط نیز می‌تواند دست کم شما را از نقایص خطرآفرین خودرویتان مطلع کند. در این بخش نیز موارد دیگری که شاید همه آنها الزاما فنی نباشند را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

1-هم‌راستایی چرخ‌ها

درباره فرمان و سیستم تعلیق صحبت کرده‌ایم اما این آیتم نیز در پاس کردن آزمون معاینه فنی بسیار مهم است. اگر چرخ‌ها هم‌راستا نباشند خودرو ناپایدار خواهد شد، فرمان به کناره‌ها می‌کشد و لاستیک‌ها در زمانی کوتاه به شدت فرسوده می‌شوند. بنابراین این موضوع خودش می‌تواند عاملی باشد برای خطراتی که در قسمت قبل درباره آنها صحبت کردیم.

2-نقص در کمک‌فنرها

خرابی در کمک‌فنر‌ها می‌تواند موجب انحراف خودرو هنگام ترمز گرفتن، واژگونی خودرو در پیچ‌ها و آسیب رسیدن به دیگر قطعات جلوبندی خودرو شود. یک خطر خاموش که حتی بعضی از تعمیرکاران کم‌تجربه نیز آن را جدی نمی‌گیرند اما می‌تواند سبب آسیب رساندن به سیستم تعلیق و جلوبندی و حتی خودش به تنهایی چپ شدن خودرو شود.

3-شکستگی در شیشه

وجود شکستگی در شیشه اگرچه شاید یک نقص فنی نباشد اما دو خطر بزرگ دارد. یکی اینکه مخصوصا در زمان خستگی چشم راننده سبب می‌شود دید او و تمرکزش کاهش پیدا کند و دیگری اینکه حین تصادف موجب می‌شود شیشه مقاومت کافی نداشته باشد و قطعات درشت‌تری از آن نسبت به حالت سالم وارد کابین خودرو شوند و به سرنشینان آسیب برسانند. در حالیکه چنین موردی در یک شیشه سالم دیده نمی‌شود.

4-بخاری خراب

اگر در فصل سرما بخاری خودرو درست کار نکند و گرمای مناسبی نداشته باشد، راننده مخصوصا حین رانندگی در جاده به علت سرما ممکن است دچار خواب‌آلودگی شود و نتواند در زمان نیاز به عکس‌العمل فوری هشیار عمل کند. پس در فصل زمستان با خودرویی که بخاری آن درست کار نمی‌کند به دل جاده نزنید.

5-نقص در کمربند ایمنی

بله کارکرد درست کمربند ایمنی و پیش‌کشندگی و خاصیت محکم شدن آن در ترمزهای شدید می‌تواند موجب شود راننده به صندلی‌اش دوخته شود و بتواند همچنان بر فرمان، ترمز، دنده و ادوات کنترلی تسلط داشته باشد. اما اگر کمربند ایمنی درست عمل نکند راننده نیز با هر ترمز شدید از صندلی خود جدا می‌شود و عملا کنترل خودرو از دست خواهد رفت.

6-شل بودن قالپاق‌ها و شلگیرها

قالپاق‌ها و شلگیرها اگر سفت و محکم سرجایشان فیکس نباشند می‌توانند در مسیرهای بزرگراهی، آزادراهی و جاده‌ای از جای خودشان جدا بشوند و با قرار گرفتن در مسیر سایر رانندگان موجب بروز تصادف شوند. شاید این یک نقص فنی نباشد اما مورد مهمی است که محکم نبودن‌اش می‌تواند فاجعه بیافریند.

7-شل بودن بست اگزوز

اگر بست اگزوز شل باشد و در سرعت بالا لوله و انباره اگزوز به یکباره رها شوند و به زمین برخورد کنند ممکن است راننده به‌صورت غیرارادی پا را بر پدال ترمز بفشارد و موجب شود خودروهای عقبی ناغافل با خودرو دچار نقص فنی و یکدیگر برخورد کنند و یک تصادف زنجیره‌ای در مسیر حادث شود. برای اینکه هرگز گرفتار چنین مشکلی نشوید چنانچه در لوله اگزوز احساس لرزش کردید و یا حین رانندگی متوجه شدید اگزوز به بدنه می‌کوبد و سر جای خودش فیکس نیست، در اسرع وقت آن را تعمیر کنید.

رفع مشکل روغن سوزی خودرو

8-خرابی چراغ دنده عقب

درباره چراغ‌ها صحبت کردیم اما این مورد نیاز به تاکید ویژه دارد. خیلی وقت‌ها شده که در مسیرهای ساده شهری خودرویی را دیده‌ایم که با چراغ‌های دنده عقب روشن در حال حرکت به جلوست. شاید در یک کوچه فرعی این موضوع چندان اهمیتی نداشته باشد و تنها نظر ما را به خود جلب کند. اما اگر این نقص در یک مسیر مه گرفته و بارانی که دید بسیار کم است همچنان همراه با خودرو مذکور باشد می‌تواند چشمان یک راننده خسته را به سادگی گول بزند و او را قانع کند که خودرو جلویی در حال حرکت به عقب است. در این شرایط یک ترمز نا به جا به شدت خطرآفرین خواهد بود

دانش دانش
برچسب ها
عشق شیرین عشق شیرین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن